Verdi på skog
Hei vi lurer på å kjøpe en eiendom med en skog som er 1741,5 dekar stor. 1260.6 dekar er skog med lav bonitet, 214,7 dekar skog er middels bonitet 75.4 dekar av høy bonitet, og 190,8 dekar er uproduktiv skog. Skogsområdet er langt og smalt. Kan dere si noe om verdien på skogen? den ligger på Sørlandet. Det er også jaktrettigheter sammen med 4 grunneiere.
Svar:
Verdien på eiendommen vil være avhengig av den skoglige tilstanden. Hvor mye skog er det i ulike aldersklasser, tetthet på denne og tidligere skogskjøtsel. I tillegg påvirkes verdien sterkt av hvor lett arealene er tilgjengelig med hensyn til veger i området og terrengets utforming for tilgjengelighet for rasjonell maskinell drift.
Det er derfor ikke mulig å kunne sette en verdi uten at disse momentene er vurdert for den aktuelle eiendom. Jeg anbefaler derfor at du tar kontakt for en takstmann på skog for å kunne sette en verdi på den aktuelle eiendommen.